Twoje Zegarki
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Masterpiece Skeleton by Rodrigo Hernández

Nowinki, recenzje, rekomendacje oraz informacje ze świata zegarków
Stworzyliśmy tę przestrzeń by móc podzielić się z Wami wszelkimi nowinkami, recenzjami, rekomendacjami oraz informacjami na temat nadchodzących projektów.

Sztuka x Maurice Lacroix

W ostatnich latach manufaktura Maurice Lacroix współpracowała z wieloma artystami oraz ekspertami w dziedzinie designu. W przeszłości nawiązana została współpraca z magazynem Wallpaper prezentując nowe spojrzenie na model Pontos przy akompaniamencie z projektantami takimi jak Jean Nouvel, Kris Van Assche i Patricia Urquiola. Ponadto w 2022 roku Helweci zaprosili do współpracy ulicznego artystę - Benzillę, by razem z nim stworzyć nową odsłonę bestsellerowego modelu Aikon. Efektem tej pracy były modele Aikon #Tide, do których stworzenia wykorzystano materiały z recyklingu. Na potrzebę drugiej edycji TimeForArt szwajcarski marka Maurice Lacroix wybrała do współpracy wielokrotnie nagradzanego artystę Rodrigo Hernándeza.

Maurice Lacroix x Rodrigo Hernández

TimeForArt przedstawiło Rodrigo Hernándeza marce Maurice Lacroix, dostrzegając, że obie strony łączy wiele wspólnego. Choć szwajcarska manufaktura z dumą podkreśla swoje korzenie, nieustannie prezentuje swoje zegarki w miejskim stylu dla globalnego odbiorcy. Podobnie jak meksykański artysta, którego prace były wystawiane na całym świecie. Przy reinterpretacji modelu Masterpiece Skeleton Hernández otrzymał pełną swobodę twórczą, by maksymalnie wyrazić swoje pomysły i stworzyć zegarmistrzowską rzeźbę z wybranych przez siebie materiałów.

Maurice Lacroix Masterpiece Skeleton by Hernandez

Doświadczenie i zręczność w pracy z różnymi materiałami Rodrigo Hernández jest dobrze znany ze swoich dzieł wykonanych z mosiądzu oraz brązu. Kontemplując nad czasem z wielu perspektyw i czerpiąc inspirację ze świata zwierząt, Meksykanin wraz z marką Maurice Lacroix stworzył niezwykle pomysłową rzeźbę przeniesioną na zegarek, którego średnica to 43 milimetry.

Maurice Lacroix Masterpiece Skeleton With What Eyes?

Meksykański filozof David M. Peña-Guzmán postawił pytanie: „Czy ludzie są jedynymi śniącymi na Ziemi?” To pytanie poruszyło Hernándeza, prowadząc go do stworzenia nowego cyklu prac, który został wystawiony w Instytucie Wattisa w San Francisco. Maurice Lacroix Masterpiece Skeleton With What Eyes zagłębia się w tę filozoficzną podróż, prezentując fascynujący obraz dwóch wykonanych z brązu małp wpatrujących się w siebie. Ten stop miedzi i cyny wykorzystywany był do tworzenia wielu ważnych rzeźb przez tysiące lat i niejednokrotnie traktowany jest z ogromnym podziwem i szacunkiem, co czyniło go idealnym materiałem do pracy przy tym zegarku. Jak mówi Hernández "lubię używać materiałów, których twardość i solidność mogą kontrastować z ideami, które próbują one reprezentować". Używając brązu, meksykański artysta stworzył dzieło sztuki, które będzie podziwiane przez wiele lat. Hernández stworzył formę przedstawiającą głowy małp, która następnie została użyta do wykonania tarczy czasomierza, odlanej w brązie. Maurice Lacroix pragnąc kontynuować tradycję rzemiosła artystycznego, ręcznie wygrawerował tarczę i umieścił ją w swoim zegarku. Tarcza, przedstawiająca dwie głowy małp, przypomina dzieło wystawiane niedawno w Instytucie Wattisa, choć jest przedstawiona w mniejszym formacie. Artysta wyjaśnia nam "wiadomo, że małpy są nam bardzo bliskie z punktu widzenia ewolucji, ale ta bliskość nie sprawia, że ich świat jest mniej unikalny. Mają one świadome doświadczenia, które są z natury subiektywne i trudne do pełnego zrozumienia. Myśląc o innych zwierzętach, jesteśmy stronniczy w naszych osądach i obserwacjach. Dlatego stawiając dwie małpy naprzeciw siebie, chcę pomyśleć o momencie, w którym dwie istoty mogą naprawdę zobaczyć siebie nawzajem takimi, jakimi są, bez wspomnianego uprzedzenia".

Pod wskazówkami godzinową i minutową znajduje się odsłonięte koło godzinowe, umieszczone w centrum dwóch światów – zegarmistrzowskiej marki i rzeźbiarza.

Wykonana z brązu koperta łączy polerowane i szczotkowane powierzchnie, nadając zegarkowi ciepły, złocisty wygląd. Jak wiele dzieł sztuki, zegarek jest podpisany przez artystę – w tym przypadku na godzinie 9. Z tyłu zegarka znajduje się stalowy dekielek, w którym umieszczono szafirowe szkło, umożliwiające podziwianie mechanizmu kalibru ML134. Ten ręcznie nakręcany mechanizm posiada płytę trzecią, co zapewnia sztywność struktury szkieletu. Ten ręcznie nakręcany mechanizm posiada trzecią płytę, co zapewnia stabilność struktury szkieletu. Płyta i mostki zostały wykończone w złotej, piaskowanej wersji, stanowiąc kontrast dla błyszczącej rzeźby Hernándeza, która znajduje się na pierwszym planie.

Artysta wybrał ręcznie pleciony skórzany pasek wraz z dołączonym do niego wykonanym z brązu zapięciem, który doskonale współgra z ręcznie wykonaną tarczą.

Stéphane Waser czyli dyrektor zarządzająca Maurice Lacroix, mówi „cieszymy się, że ponownie możemy wspierać TimeForArt. Ta inicjatywa łączy dwa komplementarne światy – sztukę i zegarmistrzostwo. Tym razem postanowiliśmy na nowo zinterpretować jeden z naszych modeli Masterpiece, a dzięki pomocy Rodrigo stworzyliśmy rzeźbę, którą można nosić na nadgarstku. We wnętrzu tego czasomierza znajduje się nasz ręcznie nakręcany mechanizm ML134, używany w kilku z naszych modeli. W tym przypadku połączyliśmy wykonany we własnej manufakturze werk ze sztuką i rzemiosłem. Rzeczywiście ten unikalny zegarek pokazuje naszą kreatywność i talenty naszych rzemieślników… cechy, które są zgodne z fundamentami Swiss Institute.”

Zarówno celem Maurice Lacroix jak i samego artysty, celem tej wyjątkowej podróży jest świat, w którym marzenia dają się urzeczywistnić. W tym przypadku podróż ta zakończyła się stworzeniem zegarka z serii Masterpiece.

Nazwa zegarka „With what eyes?” pochodzi od greckiej poetki Sapfo i nosi ten sam tytuł co instalacja artysty, wystawiona w Instytucie Wattisa w San Francisco. Na tej wystawie Hernández zaprezentował serię ręcznie młotkowanych, stalowych wizerunków małp. Kolekcja prowokująca do analizy dzieł, odzwierciedla słowa Marcela Prousta: „Jedyną prawdziwą podróżą nie byłoby odwiedzenie dziwnych krajów, ale posiadanie innych oczu, zobaczenie wszechświatów, które widzi każde z nich”.

TimeForArt

TimeForArt to pierwsza i jedyna organizacja prowadząca aukcje charytatywne wspierające współczesnych artystów, twórców sztuki. Starannie wyselekcjonowane aukcje wyjątkowych zegarków, z których 100% dochodów przeznaczane jest na wsparcie najbardziej wizjonerskich przedsięwzięć oraz artystów je tworzących. Prócz tego wspierane są liczne programy publiczne, edukacyjne oraz warsztaty angażujące społeczność organizowane przez Swiss Institute w Nowym Jorku i poza nim, które są oferowane całkowicie bezpłatnie. TimeForArt zapewnia całoroczną platformę łączącą światy zegarmistrzostwa i sztuk wizualnych. Pierwsza edycja TimeForArt miała miejsce w ramach Phillips New York Watch Auction w 2022 roku. Druga edycja TimeForArt odbędzie się podczas aukcji Phillips New York Watch Auction w grudniu 2024 roku.

Swiss Institute

Założony w 1986 roku Swiss Institute to niezależna, non-profitowa organizacja skupiająca się na międzynarodowej sztuce współczesnej. Otwarte dla wszystkich i zawsze bezpłatne warsztaty oraz wystawy sprawiając, że SI jest jednym z pionierskich miejsc sztuki w Nowym Jorku. W pełni niezależna organizacja non-profit, finansowana głównie z prywatnego kapitału gdzie filantropia odgrywa kluczową rolę w realizacji misji Swiss Institute.

Rodrigo Hernández

Hernández uzyskał tytuł licencjata na Staaliche Akademie der bildenden Künste w Karlsruhe (2013) i studiował w Jan Van Eyck Academie w Maastricht (2014). Pracuje w szerokim zakresie materiałów i typów, w tym w reliefach z mosiądzu i brązu, rzeźbach z papier-mâché, intymnych obrazach i rysunkach oraz muralach w dużej skali. Ponadto, czerpie inspirację z różnorodnych źródeł…fikcji literackeij, meksykańskiej ikonografii przedkolumbijskiej, europejskiego i latynoamerykańskiego modernizmu, nauk przyrodniczych oraz doświadczeń osobistych. W tym przypadku kontynuuje swoją eksplorację pytania postawionego przez meksykańskiego filozofa Davida M. Peña-Guzmána: „Czy ludzie są jedynymi śniącymi na Ziemi?” Aby wyjaśnić związek człowieka ze światem naturalnym, Hernández odpowiada, przedstawiając zwierzęta, takie jak małpy, w różnych stanach spoczynku. Urodzony w Meksyku w 1983 roku, gdzie nadal mieszka i tworzy, Hernández miał wystawy indywidualne i zbiorowe, w tym w Kestner Gesellschaft w Hanowerze, Museo Jumex w Meksyku, Swiss Institute w Nowym Jorku, Museo de Arte Moderno w Medellinie, Istanbul Modern, PinchukArtCenter w Kijowie, Kurimanzutto w Meksyku i Kunsthalle Basel.

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl